Full Results by Race

Race Event Heat Time Pos Lane Club 500m 1000m 1500m 2000m Result M/Sec
1 Junior 18 Single Sculls 1st Heat 08:30
1 1 368 - Royal Shrew Sch Bc Scott J 1:48.45 1:54.61 1:56.13 1:55.27 7:34.45 4.4
2 6 363 - Nottingham Rc Sibly B 1:46.76 1:55.55 1:59.20 2:04.36 7:45.86 4.3
3 5 366 - Carlow Rc Balas M 1:52.90 2:01.07 1:59.70 2:00.98 7:54.64 4.2
4 3 371 - Marlow Rc Loveday C 1:51.31 2:00.30 2:06.92 2:16.26 8:14.79 4.0
2 Junior 18 Single Sculls 2nd Heat 08:35
1 4 361 - Exeter Rc Bowyer M 1:54.14 1:52.63 1:56.12 1:57.00 7:39.89 4.3
2 6 364 - Rgs High Wycombe Iqbal N 1:53.77 1:54.73 1:57.26 1:56.81 7:42.58 4.3
3 1 370 - Nottingham Rc Huskinson T 1:51.79 1:57.45 1:58.87 1:59.31 7:47.41 4.3
4 2 360 - Thames Rc Dorrance-King H 1:53.19 1:57.05 1:58.85 2:01.43 7:50.51 4.3
5 3 362 - Nottingham Rc Parnell N 1:52.62 1:57.01 2:00.17 2:00.93 7:50.73 4.2
3 Elite Single Sculls 1st Heat 08:40
1 5 317 - Sichuan Rowing Assn Prc Zhang Z 1:43.50 1:48.02 1:48.35 1:49.38 7:09.26 4.7
2 1 315 - Leicester Rc Walton J 1:43.98 1:48.35 1:50.77 1:51.83 7:14.93 4.6
3 3 322 - Agecroft Honor S 1:45.15 1:47.81 1:51.10 1:56.70 7:20.76 4.5
4 4 320 - St Michaels Rc Hanily P 1:44.55 1:53.11 1:59.57 2:00.47 7:37.70 4.4
4 Elite Single Sculls 2nd Heat 08:45
1 5 318 - Sichuan Rowing Assn Prc Yuan Y 1:45.63 1:51.17 1:49.97 1:49.44 7:16.21 4.6
2 1 321 - London Rc Harte D 1:46.50 1:50.78 1:52.50 1:51.04 7:20.81 4.5
3 4 323 - Eton Excelsior Baker N 1:44.69 1:51.89 1:55.29 1:56.54 7:28.41 4.5
4 2 314 - Upper Thames Rc Hoodless W 1:47.84 1:49.86 1:51.21 2:12.46 7:41.37 4.3
5 3 319 - Huntingdon Adams E 1:50.85 1:55.77 2:01.18 2:02.08 7:49.88 4.3
5 Elite Coxless Pairs 1st Heat 08:50
1 3 276 - Oxford Brookes Holden-Smith A 1:39.23 1:46.78 1:46.98 1:41.30 6:54.30 4.8
2 2 283 - Cambridge Univ Nash G 1:41.81 1:44.63 1:44.86 1:43.35 6:54.65 4.8
3 6 289 - Wpi Crew French M 1:51.68 1:53.96 1:52.91 1:51.29 7:29.84 4.4
6 Elite Coxless Pairs 2nd Heat 09:00
1 1 284 - Leander Club/London RC Hunter R 1:37.48 1:44.41 1:49.87 1:47.59 6:59.35 4.8
2 6 278 - Neptune Rc Quinn P 1:40.31 1:48.98 1:50.06 1:47.33 7:06.69 4.7
3 4 273 - Aberdeen Bc Crosland A 1:41.50 1:49.02 1:50.36 1:45.89 7:06.77 4.7
4 3 280 - Belfast Rc Robinson A 1:43.67 1:48.66 1:49.93 1:46.69 7:08.95 4.7
5 5 285 - Imperial Coll Todd W 1:42.23 1:47.83 1:49.66 1:54.93 7:14.65 4.6
6 2 275 - Upper Thames Rc Bushnell D 1:46.29 1:50.60 1:53.98 1:54.27 7:25.13 4.5
7 Elite Coxless Pairs 3rd Heat 09:05
1 4 282 - Cambridge Univ Monaghan R 1:39.59 1:46.04 1:49.24 1:50.62 7:05.48 4.7
2 5 279 - Neptune Rc Moore P 1:41.70 1:47.55 1:50.93 1:54.36 7:14.54 4.6
3 1 287 - Nottingham Rc Jackson E 1:45.65 1:53.44 1:55.28 1:54.71 7:29.09 4.5
4 2 281 - London Rc Ulliott B 1:46.00 1:50.06 7:31.30 4.4
5 3 272 - Tulane University Usa Walker A 1:47.49 1:56.75 1:43.82 2:17.98 7:46.04 4.3
8 Senior Coxless Fours 1st Heat 09:10
1 4 183 - Lea Rc Bartlett D 1:30.76 1:35.65 6:25.48 5.2
2 7 178 - Commercial Rc Dowling C 1:31.65 1:37.73 6:28.53 5.1
3 3 175 - Agecroft Macfarlane R 1:33.30 1:38.05 6:30.00 5.1
4 5 173 - Worcester Rc Allen P 1:35.29 1:37.26 6:30.54 5.1
5 2 172 - Worcester Rc Hemsworth S 1:33.93 1:40.33 6:34.33 5.1
6 6 189 - Furnivall Allen R 1:37.23 1:41.18 6:47.98 4.9
7 1 176 - Trafford Rc Sykes A 1:36.81 1:42.68 6:50.13 4.9
9 Senior Coxless Fours 2nd Heat 09:15
1 4 184 - London Rc Calvert-Ansari A 1:30.63 1:35.66 1:37.88 1:37.98 6:22.15 5.2
2 5 188 - Glasgow Rc Docherty K 1:31.19 1:35.63 1:38.33 1:40.44 6:25.59 5.2
3 6 185 - London Rc O Connor S 1:32.34 1:37.48 1:41.28 1:40.53 6:31.62 5.1
4 1 181 - Broxbourne Rc Scorah C 1:33.23 1:37.91 1:40.97 1:39.87 6:31.97 5.1
5 3 171 - Marlow Rc Logan S 1:37.29 1:44.15 1:45.98 1:45.58 6:53.00 4.8
6 7 187 - Thames Rc Keir T 1:41.24 1:48.63 1:50.34 1:48.56 7:08.77 4.7
10 Senior Coxless Fours 3rd Heat 09:20
1 2 179 - Henley Rc McGow R 1:32.32 1:36.31 1:39.27 1:38.20 6:26.10 5.2
2 3 174 - Thames Rc Redman G 1:32.70 1:38.15 1:39.81 1:39.39 6:30.03 5.1
3 4 182 - Maidstone Invicta Pendry J 1:33.29 1:36.63 1:40.26 1:40.60 6:30.78 5.1
4 6 177 - Nottingham Univ Walker A 1:35.06 1:37.85 1:40.12 1:38.50 6:31.53 5.1
5 5 190 - Dart Totnes Rc Baranzano Lena S 1:36.55 1:39.61 1:41.70 1:40.51 6:38.38 5.0
6 1 186 - Nottingham Rc Davy C 1:34.75 1:38.53 1:40.42 1:44.88 6:38.59 5.0
11 Junior 14 Coxed Octuple Sculls 1st Heat 09:25
1 2 115 - Marlow RC/Nottingham RC Rockell J 1:35.39 1:40.89 1:41.66 1:40.46 6:38.40 5.0
2 1 105 - Radley Coll Stinton A 1:36.82 1:43.28 1:39.58 1:44.19 6:43.87 5.0
3 6 107 - Upper Thames Rc Barrett D 1:40.01 1:43.60 1:44.16 1:46.03 6:53.79 4.8
3 3 114 - Abingdon Sch Hartshorne M 1:43.25 1:47.98 1:49.04 1:48.95 7:09.22 4.7
4 4 108 - Bedford Modern Andrew B 1:38.55 1:43.63 1:47.25 1:50.50 6:59.92 4.8
5 5 113 - Tiffin Sch Byranji D 1:48.87 1:57.70 2:00.77 2:01.31 7:48.66 4.3
12 Junior 14 Coxed Octuple Sculls 2nd Heat 09:30
1 3 112 - Windsor Boys Sc Yodis M 1:41.99 1:47.33 1:46.58 1:45.48 7:01.38 4.7
2 5 106 - Radley Coll Morgan E 1:44.34 1:47.25 1:46.64 1:45.41 7:03.64 4.7
4 1 109 - Bedford Modern Cullen J 1:48.26 1:51.08 1:53.67 1:54.78 7:27.79 4.5
13 Intermediate 1 Eights 1st Heat 09:35
1 5 36 - Kings Sch Chester O Brien F 1:26.45 1:29.24 1:32.11 1:32.07 5:59.87 5.6
2 2 35 - Manchester, the Univ Bc Randall F 1:26.09 1:29.87 1:32.96 1:31.67 6:00.58 5.5
3 3 38 - Wpi Crew Sandefer A 1:28.43 1:29.69 1:32.09 1:33.27 6:03.47 5.5
4 6 24 - Bexhill ARC/Herne Bay RC Mitchell M 1:29.46 1:32.71 1:35.37 1:36.78 6:14.31 5.3
5 1 33 - Tabor Crew (USA) Babbitt E 1:29.00 1:34.17 1:37.92 1:34.87 6:15.96 5.3
14 Intermediate 1 Eights 2nd Heat 09:40
1 2 27 - Oxford Brookes Arlotta-Tarino S 1:28.59 1:30.95 1:32.28 1:31.27 6:03.09 5.5
2 6 26 - Bristol Univ Parrish A 1:28.26 1:31.74 1:32.63 1:32.53 6:05.15 5.5
3 5 28 - Cantabrigian Lawlor-Anderson J 1:29.07 1:31.33 1:33.31 1:32.78 6:06.49 5.5
4 4 34 - Molesey Bc Buchinger M 1:30.64 1:31.83 1:32.98 1:34.28 6:09.73 5.4
5 3 23 - Vesta McGovern V 1:31.38 1:32.34 1:34.32 1:33.35 6:11.40 5.4
15 Intermediate 1 Eights 3rd Heat 09:45
1 6 37 - Royal Shrew Sch Bc Blake A 1:27.60 1:30.80 1:31.64 1:32.72 6:02.76 5.5
2 5 21 - Radley Coll Storey W 1:28.62 1:32.73 1:32.25 1:30.76 6:04.37 5.5
3 2 25 - Green Lake McConnell K 1:29.97 1:34.60 1:35.93 1:33.84 6:14.34 5.3
4 3 32 - Neptune Rc Brett H 1:32.34 1:36.58 1:36.94 1:37.18 6:23.04 5.2
16 Senior Single Sculls 1st Heat 09:50
1 6 340 - Clyde Arc Murphy J 1:43.38 1:51.93 1:52.31 1:50.98 7:18.60 4.6
2 4 348 - Bedford Rc Taylor L 1:45.60 1:50.73 1:52.37 1:55.37 7:24.07 4.5
3 2 345 - Dart Totnes Rc Stentiford B 1:48.44 1:53.00 1:54.42 1:54.62 7:30.48 4.4
4 3 346 - Marlow Rc Heap S 1:51.45 1:56.56 1:56.78 1:53.31 7:38.10 4.4
17 Senior Single Sculls 2nd Heat 10:00
1 6 355 - Agecroft Honor S 1:50.21 1:47.63 1:51.00 1:59.85 7:28.68 4.5
2 7 359 - Globe Jaques M 1:55.49 1:45.56 7:30.59 4.4
3 3 350 - Tyne Rc Forster S 1:46.76 1:53.99 1:57.10 1:54.42 7:32.27 4.4
4 5 347 - Cardiff City Donaghy D 1:47.44 1:52.12 1:57.98 1:55.65 7:33.19 4.4
5 2 356 - Tideway Scullers Youd T 1:49.00 1:53.81 1:53.79 2:00.14 7:36.74 4.4
6 1 342 - Bath Univ Good R 1:48.36 1:58.66 1:52.76 2:02.39 7:42.16 4.3
7 4 353 - Durham Univ Bc Turner J 1:57.45 1:58.14 1:49.17 2:13.55 7:58.30 4.2
18 Senior Single Sculls 3rd Heat 10:05
1 2 343 - Star & Arrow Ridler A 1:47.73 1:51.37 7:24.89 4.5
2 4 341 - Dart Totnes Rc Barton E 1:44.62 1:53.20 7:36.89 4.4
3 6 354 - Neptune Rc Walsh S 1:49.03 1:53.02 7:42.04 4.3
4 3 349 - Vesta Burke J 1:50.57 1:57.00 1:59.54 2:03.15 7:50.26 4.3
5 1 357 - Imperial Coll Anstiss B 1:51.97 2:04.05 8:14.97 4.0
19 Intermediate 1 Coxless Fours 1st Heat 10:10
1 4 212 - Thames Tradesmen Bulmer D 1:33.03 1:38.97 1:40.91 1:41.33 6:34.22 5.1
2 1 200 - Oxford Brookes Raftery F 1:35.78 1:39.40 6:36.25 5.0
3 5 215 - London Rc Maitland A 1:34.28 1:40.04 6:39.18 5.0
4 2 194 - Staines McCarthy D 1:35.06 1:43.43 6:39.82 5.0
5 3 196 - Gloucester Rc Rodford B 1:40.54 1:42.64 6:49.05 4.9
6 6 192 - Walbrook Bennett H 1:38.24 1:43.42 6:54.92 4.8
20 Intermediate 1 Coxless Fours 2nd Heat 10:15
1 5 205 - Lea Rc Coleman-Pecha J 1:32.87 1:38.52 1:40.73 1:43.30 6:35.41 5.1
2 6 210 - St Hild & St Bede Vey C 1:34.25 1:39.40 1:41.43 1:42.34 6:37.42 5.0
3 3 198 - Ardingly Mitchelson R 1:36.41 1:39.41 1:40.86 1:42.73 6:39.41 5.0
4 1 211 - Grosvenor Rc Hill P 1:35.61 1:39.78 1:43.51 1:44.17 6:43.07 5.0
5 7 201 - Trafford Rc Sykes A 1:38.32 1:40.52 1:44.84 1:44.01 6:47.68 4.9
6 2 193 - Vesta Joynes C 1:37.88 1:41.65 6:48.68 4.9
21 Intermediate 1 Coxless Fours 3rd Heat 10:20
1 2 207 - Durham Univ Bc West S 1:35.34 1:38.76 1:38.71 1:39.15 6:31.97 5.1
2 1 216 - Nottingham Rc O Sullivan R 1:33.87 1:39.22 1:39.44 1:40.23 6:32.77 5.1
3 3 206 - Tyne Rc Macbride J 1:32.99 1:38.81 1:39.97 1:42.47 6:34.24 5.1
4 5 191 - Quintin Bc Ratcliffe R 1:34.71 1:40.67 1:41.41 1:43.04 6:39.83 5.0
5= 7 204 - Walton Rc Wedlake J 1:36.19 1:41.47 1:43.39 1:44.20 6:45.26 4.9
5= 4 208 - Mortlake Aa Ferris C 1:41.95 1:50.02 1:53.05 1:20.24 6:45.26 4.9
22 Intermediate 1 Coxless Fours 4th Heat 10:25
1 5 214 - London Rc Mason S 1:31.41 1:38.57 1:40.71 1:45.91 6:36.60 5.0
2 4 213 - Kingston Rc Page A 1:32.92 1:42.90 1:42.82 1:44.35 6:42.99 5.0
3 7 217 - Mortlake Aa Lloyd-Williams R 1:33.34 1:42.89 1:43.79 1:43.75 6:43.77 5.0
4 1 218 - Elizabethan Bc Cox O 1:36.17 1:43.92 1:43.56 1:41.98 6:45.64 4.9
5 3 202 - Quintin Bc McLeod e 1:35.78 1:43.55 1:43.90 1:45.19 6:48.42 4.9
6 6 199 - Burton Leander Isard M 1:34.78 1:44.13 1:43.86 1:46.64 6:49.42 4.9
7 2 195 - Putney Town Walkley S 1:38.46 1:46.33 1:43.99 1:41.40 6:50.18 4.9
23 Senior Coxed Fours 1st Heat 10:30
1 6 140 - Goldie Bc Tovey M 1:36.57 1:38.93 1:35.83 1:37.34 6:28.67 5.1
2 5 133 - Newcastle Univ Slater J 1:35.34 1:38.35 1:37.85 1:38.43 6:29.97 5.1
3 1 134 - Durham Univ Bc Foster A 1:35.07 1:40.78 1:40.69 1:42.06 6:38.60 5.0
4 3 127 - Worcester Rc Wallace R 1:37.69 1:42.44 1:45.32 1:45.73 6:51.18 4.9
5 4 136 - Liverpool Univ Bc Davenport A 1:39.94 1:43.36 1:46.23 1:46.18 6:55.71 4.8
24 Senior Coxed Fours 2nd Heat 10:35
1 1 129 - Agecroft Morgan C 1:32.62 1:37.35 1:39.85 1:39.71 6:29.52 5.1
2 2 125 - Vesta Samuel D 1:32.98 1:37.63 1:40.48 1:41.28 6:32.37 5.1
3 5 137 - Molesey Bc French S 1:37.19 1:37.87 1:40.57 1:40.02 6:35.65 5.1
4 4 138 - St Michaels Rc O Shea K 1:34.98 1:38.69 1:41.75 1:41.35 6:36.76 5.0
5 6 135 - York City Evans P 1:35.39 1:40.03 1:42.25 1:40.15 6:37.81 5.0
6 3 132 - Kingston Rc Dracott A 1:33.94 1:40.29 1:42.82 1:45.88 6:42.93 5.0
25 Senior Coxed Fours 3rd Heat 10:40
1 3 126 - Reading Univ Waterson S 1:30.46 1:35.91 1:39.19 1:38.84 6:24.41 5.2
2 1 124 - W Of England Univ Smith C 1:32.63 1:37.19 1:39.38 1:37.91 6:27.11 5.2
3 2 139 - Nottingham Rc Yates R 1:34.43 1:37.63 1:38.59 1:40.39 6:31.04 5.1
4 4 131 - Henley Rc Mead N 1:34.85 1:38.82 1:41.39 1:42.74 6:37.80 5.0
5 5 128 - University Coll Cork Rc Horgan C 1:36.62 1:41.99 1:43.97 1:44.40 6:46.97 4.9
26 Junior 19 Quad Sculls 1st Heat 10:45
1 5 254 - Evesham/Leander/Hollingworth Lake/ 1:30.15 1:33.82 1:32.72 1:39.14 6:15.83 5.3
2 1 252 - Windsor Boys Sc Hart M 1:30.72 1:35.34 1:36.82 1:37.15 6:20.03 5.3
3 4 259 - Runcorn Patrick G 1:32.36 1:36.85 1:36.04 1:35.20 6:20.46 5.3
4 6 249 - Upper Thames Rc Barton T 1:31.27 1:36.33 1:38.78 1:40.17 6:26.56 5.2
5 2 262 - Molesey Bc Graham P 1:33.92 1:38.93 1:40.43 1:40.35 6:33.63 5.1
27 Junior 19 Quad Sculls 2nd Heat 10:50
1 4 261 - Royal Dutch Rf Vendel, van De T 1:26.12 1:33.16 1:36.51 1:34.69 6:10.48 5.4
2 6 257 - Claires Court School BC/Maidenhead 1:28.42 1:34.69 1:35.84 1:35.66 6:14.62 5.3
3 1 247 - Thames RC/Westminster School BC Br 1:29.12 1:34.69 1:37.28 1:37.19 6:18.28 5.3
4 5 255 - Royal Chester Stephens P 1:30.89 1:36.27 1:37.04 1:35.84 6:20.05 5.3
5 3 245 - Llandaff RC/Hereford RC Latham M 1:31.89 1:38.07 1:38.87 1:38.86 6:27.68 5.2
6 2 264 - Star Club Hepher R 1:29.81 1:38.35 1:39.57 1:41.44 6:29.17 5.1
28 Junior 19 Quad Sculls 3rd Heat 11:00
1 1 244 - York City/Chester ARC/Llandaff/Yar 1:27.14 1:35.40 1:36.82 1:38.12 6:17.47 5.3
2 6 250 - Sir W Borlase Tabor J 1:31.50 1:37.46 1:38.48 1:41.04 6:28.49 5.1
3 3 260 - Sir William Borlase/Henley/Maidenh 1:32.16 1:38.15 1:40.43 1:40.04 6:30.77 5.1
4 4 256 - Marlow RC/RGS High Wycombe BC Aver 1:35.41 1:37.84 1:39.39 1:40.07 6:32.71 5.1
5 5 248 - Green Lake Johnston S 1:34.12 1:38.86 1:42.29 1:41.57 6:36.83 5.0
6 2 243 - Dulwich Coll Mountain T 1:32.82 1:39.60 1:43.13 1:43.65 6:39.19 5.0
29 Junior 19 Quad Sculls 4th Heat 11:05
1 4 253 - Windsor Boys Sc Durham M 1:33.49 1:40.03 1:42.30 1:41.63 6:37.44 5.0
2 2 258 - Tideway Scullers Eames T 1:32.18 1:39.68 1:43.14 1:47.31 6:42.31 5.0
3 5 263 - Reading Blue Coat Sc Boyce J 1:34.79 1:41.04 1:42.84 1:44.71 6:43.38 5.0
4 1 251 - Monmouth Sch Rc Morgan G 1:39.12 1:46.79 1:49.25 1:47.08 7:02.23 4.7
5 3 246 - Bradford On Avon Kittermaster P 1:40.47 1:48.05 1:48.51 1:50.44 7:07.47 4.7
30 Intermediate 2 Eights Div A 1st Heat 11:10
1 6 41 - Vesta McGovern V 1:30.29 1:31.36 1:32.46 1:33.05 6:07.17 5.4
2 2 39 - Radley Coll Storey W 1:29.23 1:33.02 1:33.63 1:33.17 6:09.05 5.4
3= 3 44 - Bedford Sch Satchwill O 1:31.84 1:45.19 1:21.26 1:32.55 6:10.83 5.4
3= 1 47 - Cardiff Univ Bc Stott M 1:30.98 1:33.39 1:34.26 1:32.21 6:10.83 5.4
5 5 52 - Dublin University Bc Shaw J 1:29.60 1:34.19 1:36.68 1:35.55 6:16.02 5.3
31 Intermediate 2 Eights Div A 2nd Heat 11:15
1 6 48 - Hampton Sch Walker J 1:24.25 1:30.24 1:32.09 1:33.53 6:00.12 5.6
2 2 58 - Goldie Bc Parrott M 1:28.98 1:29.85 1:31.92 1:31.60 6:02.35 5.5
3 4 53 - Maidstone Invicta Blackwell S 1:28.07 1:30.98 1:32.80 1:31.58 6:03.43 5.5
4 3 42 - Queens Univ Belfast Rc Curry T 1:25.89 1:31.12 1:34.18 1:34.74 6:05.93 5.5
5 5 54 - London Rc Guest C 1:31.38 1:34.65 1:36.00 1:35.91 6:17.94 5.3
32 Intermediate 2 Eights Div A 3rd Heat 11:20
1 1 62 - Royal Shrew Sch Bc Anderson A 1:26.60 1:31.32 1:33.42 1:33.66 6:05.00 5.5
2 5 59 - Brunswick School Haley P 1:27.88 1:32.87 1:34.22 1:31.47 6:06.43 5.5
3 6 43 - Twickenham Rc Ellis A 1:28.98 1:32.56 1:33.89 1:32.30 6:07.73 5.4
4 3 56 - Thames Tradesmen Clements T 1:27.60 1:32.08 1:34.94 1:34.08 6:08.71 5.4
5 2 61 - Norwich Sch Isaac T 1:30.91 1:31.74 1:34.49 1:34.15 6:11.28 5.4
33 Intermediate 2 Eights Div A 4th Heat 11:25
1 3 45 - Eton Coll Griffiths M 1:25.39 1:31.61 1:32.40 1:32.64 6:02.04 5.5
2 6 50 - Combined Services Clarke S 1:26.26 1:32.41 1:32.83 1:33.28 6:04.79 5.5
3 5 49 - Kingston Gs Whitby G 1:26.96 1:32.76 1:32.23 1:33.06 6:05.01 5.5
4 1 40 - Exeter College/Balliol College/Hert 1:28.50 1:33.55 1:33.46 1:33.74 6:09.25 5.4
5 4 51 - Kings Coll Sch Rabin C 1:27.50 1:38.25 1:31.34 1:35.94 6:13.03 5.4
6 2 46 - Thames Rc Golding P 1:31.80 1:35.00 1:35.21 1:35.84 6:17.85 5.3
34 Intermediate 2 Eights Div B 1st Heat 11:30
1 5 394 - Kings Sch Chester O Brien F 1:26.90 1:28.00 1:29.71 1:32.14 5:56.75 5.6
2 6 388 - St Pauls Sch Hilton T 1:27.39 1:30.35 1:31.22 1:33.85 6:02.81 5.5
3 1 372 - Latymer Upper Evangelidis A 1:26.63 1:32.24 1:33.79 1:32.87 6:05.52 5.5
4 4 389 - Edinburgh Univ Bc Brooman A 1:29.04 1:32.53 1:33.87 1:32.24 6:07.68 5.4
5 3 386 - Maidstone Invicta Knight J 1:30.23 1:33.89 1:37.22 1:36.04 6:17.38 5.3
35 Intermediate 2 Eights Div B 2nd Heat 11:35
1 4 375 - Bedford Modern Bell R 1:26.71 1:32.28 1:33.88 1:32.48 6:05.35 5.5
2 5 377 - Warwick Univ Garside D 1:31.50 1:32.37 1:32.24 1:31.22 6:07.33 5.4
3 6 374 - Univ Of London Bc Heller M 1:29.71 1:34.53 1:33.79 1:34.85 6:12.88 5.4
4 2 393 - Abingdon Rc Stevenson G 1:29.97 1:33.46 1:35.98 1:34.88 6:14.29 5.3
5 1 384 - Reading Rc Fraser-Harding G 1:32.89 1:34.61 1:37.49 1:36.66 6:21.65 5.2
36 Intermediate 2 Eights Div B 3rd Heat 11:40
1 4 387 - Newcastle Univ Burgoine J 1:29.41 1:34.31 1:33.79 1:29.79 6:07.29 5.4
2 6 390 - Marlow Rc Picton T 1:26.81 1:32.84 1:34.99 1:34.84 6:09.47 5.4
3 3 380 - Royal Chester Hardie J 1:28.80 1:34.15 1:33.69 1:33.34 6:09.97 5.4
4 2 382 - Cygnet Rc Gibbons S 1:33.43 1:38.86 1:39.23 1:37.97 6:29.48 5.1
5 5 379 - Agecroft Jackson A 1:32.98 1:36.25 1:35.26 1:49.66 6:34.15 5.1
37 Intermediate 2 Eights Div B 4th Heat 11:45
1 4 385 - Dublin University Bc Guildea B 1:26.07 1:31.11 1:34.41 1:34.23 6:05.82 5.5
2 5 376 - Monmouth Sch Rc Lee A 1:29.08 1:34.44 1:33.93 1:33.88 6:11.33 5.4
3 2 391 - Durham Arc McCarron D 1:31.05 1:34.05 1:34.86 1:35.24 6:15.20 5.3
4 1 381 - Cambridge City Rc Lodge D 1:31.77 1:34.69 1:35.74 1:34.77 6:16.97 5.3
5 3 383 - University Coll Dublin Rc Clifford 1:30.13 1:37.60 1:39.96 1:44.92 6:32.60 5.1
38 Elite Quad Sculls 1st Heat 11:50
1 1 229 - Peterb City/Kings School/Agecroft/ 1:27.83 1:31.06 1:31.88 1:32.99 6:03.75 5.5
2 2 231 - Carlow Rc Murphy C 1:29.36 1:32.57 1:34.74 1:32.11 6:08.79 5.4
3 3 227 - Reading University BC/Nottingham R 1:27.60 1:35.27 1:31.04 1:37.57 6:11.48 5.4
4 5 224 - York City/Chester ARC/Llandaff/Yar 1:34.10 1:31.23 1:34.52 1:35.53 6:15.39 5.3
5 4 233 - Clydesdale Arc McConnell A 1:46.36 1:22.55 1:39.30 1:39.81 6:28.02 5.2
39 Elite Quad Sculls 2nd Heat 12:00
1 2 241 - Durham U BC/Leander Club/Oxford Br 1:26.45 1:30.36 1:31.92 1:34.36 6:03.09 5.5
2 1 225 - Westminster Sch Thomas P 1:27.78 1:31.57 1:32.67 1:34.42 6:06.44 5.5
3 3 239 - Tideway Scullers Griffiths E 1:30.94 1:36.19 1:35.19 1:33.47 6:15.80 5.3
4 6 230 - Kingston RC/Reading Blue Coat Scho 1:31.28 1:34.22 1:35.99 1:34.49 6:15.97 5.3
5 5 234 - York City Morris G 1:32.57 1:36.13 1:39.74 1:41.61 6:30.04 5.1
6 4 237 - Nephthys BC/Molesey BC/London RC S 1:34.87 1:38.31 1:39.94 1:40.62 6:33.73 5.1
40 Elite Quad Sculls 3rd Heat 12:05
1 6 226 - Leander Hockley J 1:27.68 1:30.83 1:32.49 1:32.07 6:03.06 5.5
2 4 238 - Tideway Scullers Lonergan T 1:28.47 1:32.25 1:32.81 1:31.37 6:04.90 5.5
3 3 235 - Neptune Rc Cormack D 1:29.03 1:34.44 1:37.81 1:39.17 6:20.44 5.3
4 1 232 - Reading Univ Loveday D 1:31.16 1:35.98 1:38.49 1:37.65 6:23.28 5.2
5 5 236 - Birmingham Uni Jinks M 1:32.76 1:38.32 1:40.02 1:40.91 6:32.01 5.1
41 Light Weight Single Sculls 1st Heat 12:10
1 1 328 - Star & Arrow Barr S 1:43.63 1:49.45 1:49.38 1:47.95 7:10.42 4.6
2 4 332 - Commercial Rc Maher M 1:43.98 1:48.55 1:50.17 1:49.21 7:11.91 4.6
3 2 326 - Putney Town Kolimechkov K 1:46.49 1:55.31 2:01.38 1:58.61 7:41.80 4.3
4 6 327 - Cambridge City Rc Redman B 1:54.09 1:56.41 1:56.84 1:56.14 7:43.48 4.3
5 5 337 - Rob Roy Pain E 1:53.54 1:59.97 2:04.49 2:06.43 8:04.43 4.1
42 Light Weight Single Sculls 2nd Heat 12:15
1 4 331 - Cardiff Univ Bc Birdsey L 1:43.84 1:55.54 1:55.55 2:02.14 7:37.07 4.4
2 2 333 - Pengwern Bc Davis G 1:49.81 1:58.13 1:56.86 1:59.15 7:43.94 4.3
3 1 339 - Twickenham Rc Nelson J 1:50.98 1:57.48 1:57.74 2:00.27 7:46.48 4.3
4 3 329 - Northwich Rc Leighton J 1:55.04 1:56.43 1:58.69 2:00.98 7:51.12 4.2
43 Light Weight Single Sculls 3rd Heat 12:20
1 5 330 - Royal Holloway Ideus R 1:42.65 1:51.58 1:55.40 2:19.41 7:49.05 4.3
2 4 324 - Sudbury Rc Hamblett P 1:47.52 1:51.09 1:59.60 2:16.48 7:54.69 4.2
3 2 335 - Henley Rc Thompson J 1:54.23 2:01.75 2:04.04 2:01.44 8:01.46 4.2
4 3 336 - Neptune Rc Walsh S 1:49.71 1:54.04 2:06.88 2:14.78 8:05.41 4.1
44 Intermediate 1 Coxed Fours 1st Heat 12:25
1 4 161 - Southampton Univ Davis G 1:34.43 1:42.40 1:45.44 1:43.25 6:45.51 4.9
2 2 152 - Durham Univ Bc Porter D 1:36.15 1:41.96 1:44.56 1:44.63 6:47.30 4.9
3 6 159 - East Anglia Univ Baguley M 1:36.87 1:43.26 1:44.49 1:43.04 6:47.65 4.9
4 1 147 - University Coll Cork Rc Horgan C 1:38.28 1:43.97 1:45.80 1:42.82 6:50.86 4.9
5 5 141 - Derby Rc Scott A 1:35.03 1:43.99 1:47.20 1:46.83 6:53.04 4.8
6 3 157 - Tabor Crew (USA) Hui B 1:46.58 1:54.50 1:54.65 1:54.21 7:29.93 4.4
45 Intermediate 1 Coxed Fours 2nd Heat 12:30
1 2 150 - Imperial Coll Gordon A 1:36.23 1:39.73 1:42.88 1:41.53 6:40.37 5.0
2 1 162 - Wpi Crew Theoharidis Z 1:37.44 1:41.48 1:42.83 1:40.82 6:42.57 5.0
3 3 151 - Henley Rc Lowry N 1:38.10 1:40.28 1:43.02 1:44.44 6:45.84 4.9
4 6 160 - Poplar Blackwall Mead N 1:39.30 1:40.31 1:44.10 1:45.46 6:49.17 4.9
5 5 155 - Sheffield Univ Hammer E 1:40.17 1:41.12 1:44.68 1:43.60 6:49.57 4.9
6 4 149 - Commercial Rc Briggs I 1:38.67 1:42.11 1:48.02 1:44.66 6:53.47 4.8
46 Intermediate 1 Coxed Fours 3rd Heat 12:35
1 4 158 - Mosman Rc Baker G 1:33.83 1:41.02 1:42.91 1:41.28 6:39.04 5.0
2 1 153 - York City Evans P 1:34.73 1:41.17 1:42.21 1:42.24 6:40.36 5.0
3 3 142 - Isis Janssen A 1:37.80 1:41.87 1:42.75 1:41.17 6:43.59 5.0
4 5 156 - Neptune Rc McDonald M 1:36.57 1:40.98 1:43.81 1:42.42 6:43.77 5.0
5 2 146 - Cygnet Rc Johnston J 1:40.90 1:46.94 1:52.48 1:52.79 7:13.11 4.6
47 Intermediate 1 Coxed Fours 4th Heat 12:40
1 4 145 - Thames Rc Mercer A 1:36.08 1:40.05 1:42.42 1:42.29 6:40.83 5.0
2 1 154 - London Rc Wilshaw J 1:35.28 1:40.02 1:42.98 1:42.72 6:41.00 5.0
3 5 143 - Glasgow Univ Bc 115677 1:34.69 1:42.31 1:43.01 1:47.21 6:47.21 4.9
4 2 148 - York Univ Coverdale B 1:38.32 1:42.66 1:46.83 1:46.19 6:53.99 4.8
48 Elite Double Sculls 1st Heat 12:45
1 2 303 - Lea Rc Manson T 1:36.05 1:41.78 1:43.12 1:41.92 6:42.88 5.0
2 4 301 - St Michaels Rc McDonald J 1:36.35 1:42.69 1:42.36 1:41.63 6:43.02 5.0
3 7 302 - Tideway Scullers Smith A 1:38.74 1:41.97 1:42.54 1:43.20 6:46.45 4.9
4 3 298 - Jesus College Camb BC/1st & 3rd Tr 1:37.48 1:42.48 1:44.28 1:44.97 6:49.21 4.9
5 6 292 - Upper Thames Rc Rennie A 1:39.70 1:44.31 1:47.40 1:51.24 7:02.64 4.7
6 5 293 - Walbrook Makinson A 1:44.95 1:52.82 1:55.76 1:56.65 7:30.18 4.4
49 Elite Double Sculls 2nd Heat 12:50
1 6 295 - Sichuan Rowing Assn Prc Yuan Y 1:33.06 1:37.93 1:40.18 1:41.20 6:32.37 5.1
2 2 294 - Bexhill Arc Mitchell M 1:35.39 1:41.84 1:42.29 1:40.99 6:40.51 5.0
3 3 304 - Maidstone Invicta Hampshire S 1:35.78 1:42.13 1:43.77 1:40.05 6:41.73 5.0
4 5 297 - Marlow Rc Moon T 1:42.33 1:46.57 1:49.14 1:48.87 7:06.91 4.7
50 Intermediate 3 Eights Div A 1st Heat 13:00
1 2 63 - Abingdon Sch Fife R 1:29.40 1:35.11 1:36.18 1:35.58 6:16.26 5.3
2 3 78 - Dublin University Bc McCoy S 1:30.38 1:37.32 1:34.12 1:36.42 6:18.24 5.3
3 6 70 - Agecroft Jackson A 1:32.40 1:36.76 1:34.74 1:34.51 6:18.41 5.3
4 4 76 - Cheltenham Coll Baldwin J 1:28.06 1:36.63 1:38.15 1:38.71 6:21.55 5.2
5 5 86 - Reading Blue Coat Sc Miller R 1:33.13 1:37.59 1:37.81 1:36.29 6:24.81 5.2
6 1 65 - Salford Univ Salmon P 1:31.44 1:37.03 1:38.77 1:39.51 6:26.75 5.2
51 Intermediate 3 Eights Div A 2nd Heat 13:05
1 4 80 - St Michaels Rc Fahy J 1:29.56 1:32.40 1:34.57 1:35.44 6:11.97 5.4
2 1 74 - Eton Coll Lyman T 1:29.16 1:33.93 1:36.20 1:37.30 6:16.58 5.3
3 3 85 - St Georges Coll Bennett M 1:27.65 1:34.85 1:37.54 1:37.55 6:17.59 5.3
4 5 71 - Bedford Modern Muno E 1:32.05 1:37.03 1:37.33 1:33.84 6:20.26 5.3
5 2 81 - Tiffin Sch Mornin A 1:31.30 1:35.96 1:37.60 1:37.10 6:21.96 5.2
6 6 79 - Emanuel Sch Page O 1:32.95 1:38.17 1:40.99 1:43.71 6:35.82 5.1
52 Intermediate 3 Eights Div A 3rd Heat 13:10
1 2 72 - Bristol Univ Creak W 1:27.84 1:32.34 1:34.75 1:34.56 6:09.49 5.4
2 5 84 - Norwich Sch Isaac T 1:31.51 1:35.11 1:34.10 1:34.19 6:14.91 5.3
3 3 82 - Exeter Univ Gittus-smith B 1:29.53 1:34.06 1:36.45 1:35.18 6:15.21 5.3
4 1 77 - Imperial Coll Hudson P 1:29.98 1:35.01 1:36.29 1:34.85 6:16.13 5.3
5 4 73 - Hampton Sch Adamson J 1:28.89 1:37.19 1:37.15 1:38.28 6:21.51 5.2
6 6 69 - Garda Siochana Bc Griffin S 1:32.07 1:35.83 1:36.16 1:37.62 6:21.68 5.2
53 Intermediate 3 Eights Div A 4th Heat 13:15
1 2 75 - Oxford Brookes Barnwell M 1:27.87 1:32.51 6:07.80 5.4
2 6 83 - Univ Coll Lon John J 1:28.60 1:32.45 6:11.26 5.4
3 3 66 - Bristol Univ Bridger L 1:28.25 1:34.98 6:22.58 5.2
4 1 64 - Oratory Sch Olszowski R 1:30.98 1:36.65 6:26.51 5.2
5 4 67 - Staines Pollen N 1:31.71 1:37.58 6:30.90 5.1
6 5 68 - W Of England Univ Macmillan A 1:34.58 1:37.70 6:34.59 5.1
54 Intermediate 3 Eights Div B 1st Heat 13:20
1 2 397 - Queens Univ Belfast Rc Hodgkinson 1:29.30 1:34.32 1:39.38 1:38.70 6:21.69 5.2
2 1 416 - Kings Sch Worcs Holland J 1:32.39 1:35.40 1:40.29 1:38.73 6:26.80 5.2
3 4 400 - Eton Coll May W 1:28.04 1:38.71 1:39.62 1:41.85 6:28.23 5.2
4 3 399 - Warwick Univ Broomfield T 1:32.81 1:37.92 1:40.11 1:40.82 6:31.66 5.1
5 5 418 - St Georges Coll Young J 1:35.22 1:40.75 1:45.61 1:45.31 6:46.89 4.9
55 Intermediate 3 Eights Div B 2nd Heat 13:25
1 3 413 - Rob Roy Page G 1:28.95 1:32.62 1:34.62 1:32.84 6:09.02 5.4
2 6 402 - Putney Town Rossi P 1:29.59 1:33.31 1:35.34 1:34.72 6:12.96 5.4
3 2 408 - Cardiff Univ Bc Tilston T 1:31.25 1:37.05 1:33.83 1:32.62 6:14.75 5.3
4 4 405 - Loughborough St Powell W 1:31.64 1:33.04 1:35.93 1:34.83 6:15.44 5.3
5 1 412 - Maidstone Invicta Cooper A 1:33.38 1:35.42 1:35.08 1:36.64 6:20.52 5.3
6 5 410 - Reading Rc Fraser-Harding G 1:32.58 1:35.17 1:38.96 1:38.74 6:25.44 5.2
56 Intermediate 3 Eights Div B 3rd Heat 13:30
1 5 404 - Cardiff Univ Bc Stott M 1:33.29 1:34.12 1:36.44 1:37.63 6:21.46 5.2
2 4 409 - University Coll Dublin Rc Clifford 1:32.02 1:36.72 1:38.99 1:39.96 6:27.69 5.2
3 2 411 - St Pauls Sch Palmer T 1:32.43 1:38.45 1:41.39 1:40.84 6:33.10 5.1
57 Intermediate 3 Eights Div B 4th Heat 13:35
1 2 395 - Radley Coll Milner J 1:29.14 1:35.13 1:36.16 1:37.01 6:17.45 5.3
2 5 398 - Westminster Sch Tedbury I 1:29.80 1:36.61 1:37.27 1:36.18 6:19.86 5.3
3 6 403 - Lancaster Univ Waterson K 1:32.35 1:34.95 1:37.95 1:35.30 6:20.54 5.3
4 3 401 - Bryanston Sch Hill H 1:32.73 1:40.13 1:37.63 1:37.58 6:28.07 5.2
5 4 406 - Cygnet Rc Naylor A 1:38.34 1:42.18 1:45.52 1:45.37 6:51.40 4.9
58 Elite Coxless Fours 1st Heat 13:40
1 5 169 - Cambridge Univ Monaghan R 1:26.84 1:31.99 1:32.45 1:33.19 6:04.47 5.5
2 4 170 - Molesey BC/Leander Club/Durham U B 1:27.23 1:32.04 1:33.70 1:33.39 6:06.35 5.5
3 3 166 - Army BC/London RC/Thames RC Hoffma 1:28.12 1:33.39 1:34.21 1:33.96 6:09.68 5.4
4 2 168 - Neptune Rc O Carroll B 1:30.48 1:37.48 1:39.86 1:39.53 6:27.35 5.2
59 Elite Coxless Fours 2nd Heat 13:45
1 3 163 - Isis Hamburger S 1:27.32 1:31.09 1:33.50 1:34.42 6:06.32 5.5
2 4 164 - Leander Marett D 1:29.13 1:31.65 1:33.76 1:33.96 6:08.50 5.4
3 5 165 - Oxford Brookes Hudspith K 1:27.66 1:33.79 1:35.28 1:32.91 6:09.63 5.4
4 2 167 - Newcastle Univ Cozzi F 1:30.13 1:34.02 1:34.64 1:33.80 6:12.59 5.4
60 Senior Eights 1st Heat 13:50
1 3 7 - Thames Rc Heathcote N 1:26.47 1:26.13 1:29.70 1:28.51 5:50.82 5.7
2 4 12 - Melbourne Univ Bc McKenzie L 1:23.33 1:27.66 1:31.65 1:30.10 5:52.74 5.7
3 2 18 - Tideway Scullers Marshall T 1:25.84 1:28.53 1:29.93 1:28.75 5:53.05 5.7
4 5 16 - Grosvenor Rc Anderson R 1:26.14 1:27.42 1:30.07 1:29.70 5:53.33 5.7
61 Senior Eights 2nd Heat 14:00
1 1 6 - Eton Coll Nainby-Luxmoore E 1:22.34 1:25.63 1:26.67 1:29.31 5:43.94 5.8
2 3 10 - Commercial Rc O Halloran S 1:22.08 1:28.10 1:30.14 1:30.75 5:51.07 5.7
3 5 19 - Granta Kerr C 1:25.94 1:28.20 1:29.38 1:28.86 5:52.39 5.7
4 4 17 - Molesey Bc Moon J 1:26.76 1:29.38 1:29.42 1:30.34 5:55.91 5.6
5 2 20 - Henley RC/West of England Universit 1:29.12 1:32.85 1:33.61 1:31.45 6:07.03 5.4
62 Senior Eights 3rd Heat 14:05
1 2 14 - London Rc Dunley R 1:24.79 1:28.04 5:52.55 5.7
2 4 13 - Durham Univ Bc Dawes B 1:25.93 1:29.56 5:56.82 5.6
3 1 11 - Imperial Coll Brown G 1:25.23 1:29.80 5:58.08 5.6
4 3 5 - Upper Thames Rc Ringer I 1:27.19 1:30.58 5:58.36 5.6
63 Junior 18 Single Sculls Repechage 14:10
1 5 371 - Marlow Rc Loveday C 1:48.71 1:56.37 1:58.69 1:57.80 7:41.57 4.3
2 6 362 - Nottingham Rc Parnell N 1:53.48 1:56.62 1:55.57 1:57.00 7:42.67 4.3
3 2 360 - Thames Rc Dorrance-King H 1:51.89 1:57.19 2:02.29 2:00.95 7:52.32 4.2
4 3 366 - Carlow Rc Balas M 1:52.90 1:57.76 1:59.35 2:06.59 7:56.60 4.2
64 Elite Single Sculls Repechage 14:15
1 2 314 - Upper Thames Rc Hoodless W 1:46.80 1:48.88 1:50.46 1:47.05 7:13.18 4.6
2 4 323 - Eton Excelsior Baker N 1:44.00 1:52.16 1:51.40 1:47.45 7:15.00 4.6
3 3 322 - Agecroft Honor S 1:48.64 1:50.34 1:49.87 1:47.30 7:16.15 4.6
4 5 320 - St Michaels Rc Hanily P 1:45.31 1:52.35 1:52.77 1:53.78 7:24.21 4.5
5 6 319 - Huntingdon Adams E 1:50.30 1:55.17 1:57.30 1:57.37 7:40.14 4.3
65 Elite Coxless Pairs Repechage 14:20
1 2 279 - Neptune Rc Moore P 1:41.44 1:44.95 1:46.73 1:45.74 6:58.86 4.8
2 3 283 - Cambridge Univ Nash G 1:42.95 1:48.28 1:46.61 1:46.48 7:04.32 4.7
3 4 278 - Neptune Rc Quinn P 1:40.46 1:47.81 1:48.80 1:47.43 7:04.50 4.7
4 1 273 - Aberdeen Bc Crosland A 1:42.39 1:48.19 1:51.15 1:51.97 7:13.70 4.6
5 5 289 - Wpi Crew French M 1:47.15 1:51.61 1:52.58 1:52.06 7:23.40 4.5
6 6 287 - Nottingham Rc Jackson E 1:48.08 1:54.00 1:56.47 1:58.53 7:37.07 4.4
66 Senior Coxless Fours Repechage 14:25
1 4 188 - Glasgow Rc Docherty K 1:30.18 1:36.69 1:35.72 1:36.63 6:19.22 5.3
2 6 182 - Maidstone Invicta Pendry J 1:31.83 1:32.68 1:38.39 1:36.53 6:19.42 5.3
3 2 174 - Thames Rc Redman G 1:30.77 1:44.22 1:31.74 1:35.82 6:22.55 5.2
4 1 185 - London Rc O Connor S 1:32.99 1:42.87 1:32.07 1:34.92 6:22.85 5.2
5 3 178 - Commercial Rc Dowling C 1:31.39 1:42.70 1:34.04 1:35.98 6:24.10 5.2
6 5 175 - Agecroft Macfarlane R 1:32.38 1:36.16 1:40.10 1:40.41 6:29.05 5.1
67 Junior 14 Coxed Octuple Sculls Repechage 14:30
1 6 111 - Windsor Boys Sc Walker T 1:36.65 1:41.58 1:42.47 1:44.21 6:44.91 4.9
2 3 107 - Upper Thames Rc Barrett D 1:39.58 1:43.74 1:45.80 1:48.96 6:58.08 4.8
3 5 108 - Bedford Modern Andrew B 1:41.15 1:49.25 1:46.81 1:47.61 7:04.82 4.7
4 4 114 - Abingdon Sch Hartshorne M 1:44.33 1:50.93 1:51.47 1:50.99 7:17.72 4.6
5 2 109 - Bedford Modern Cullen J 1:47.32 1:52.81 1:53.26 1:50.59 7:23.98 4.5
6 1 113 - Tiffin Sch Byranji D 1:46.82 1:52.81 1:54.21 1:50.84 7:24.68 4.5
68 Intermediate 1 Eights Repechage 14:35
1 3 35 - Manchester, the Univ Bc Randall F 1:28.59 1:29.99 1:30.81 1:29.39 5:58.78 5.6
2 1 28 - Cantabrigian Lawlor-Anderson J 1:26.58 1:32.63 1:31.19 1:29.56 5:59.96 5.6
3 5 38 - Wpi Crew Sandefer A 1:27.70 1:30.29 1:32.00 1:30.12 6:00.11 5.6
4 4 26 - Bristol Univ Parrish A 1:25.23 1:31.29 1:32.34 1:31.40 6:00.25 5.6
5 6 25 - Green Lake McConnell K 1:29.52 1:33.52 1:33.51 1:30.76 6:07.31 5.4
69 Senior Single Sculls Repechage 14:40
1 2 341 - Dart Totnes Rc Barton E 1:45.19 1:50.45 1:52.46 1:53.74 7:21.84 4.5
2 4 359 - Globe Jaques M 1:45.74 1:51.48 1:53.85 1:51.79 7:22.87 4.5
3 5 345 - Dart Totnes Rc Stentiford B 1:48.18 2:01.14 1:44.90 1:49.76 7:23.97 4.5
4 6 354 - Neptune Rc Walsh S 1:47.63 1:53.72 1:52.02 1:51.65 7:25.01 4.5
5 1 350 - Tyne Rc Forster S 1:42.87 1:57.82 1:55.89 1:57.73 7:34.30 4.4
70 Intermediate 1 Coxless Fours 1st Semi-Final 14:45
1 3 212 - Thames Tradesmen Bulmer D 1:32.30 1:38.37 1:38.23 1:38.54 6:27.45 5.2
2 4 207 - Durham Univ Bc West S 1:35.91 1:39.43 1:37.09 1:37.04 6:29.47 5.1
3 2 210 - St Hild & St Bede Vey C 1:33.75 1:37.97 1:40.04 1:39.11 6:30.86 5.1
4 1 215 - London Rc Maitland A 1:35.41 1:41.69 1:36.75 1:38.11 6:31.94 5.1
5 6 206 - Tyne Rc Macbride J 1:34.97 1:39.11 1:40.14 1:38.38 6:32.59 5.1
6 5 213 - Kingston Rc Page A 1:36.65 1:42.13 1:45.12 1:46.09 6:49.99 4.9
71 Intermediate 1 Coxless Fours 2nd Semi-Final 14:50
1 2 200 - Oxford Brookes Raftery F 1:33.90 1:36.77 1:37.76 1:37.61 6:26.03 5.2
2 4 214 - London Rc Mason S 1:32.95 1:39.37 1:38.38 1:37.09 6:27.78 5.2
3 5 216 - Nottingham Rc O Sullivan R 1:34.96 1:43.36 1:34.84 1:36.74 6:29.90 5.1
4 3 205 - Lea Rc Coleman-Pecha J 1:34.44 1:39.67 1:37.25 1:39.07 6:30.42 5.1
5 1 198 - Ardingly Mitchelson R 1:37.48 1:47.15 1:35.92 1:41.48 6:42.02 5.0
6 6 217 - Mortlake Aa Lloyd-Williams R 1:36.92 1:46.50 1:38.11 1:43.65 6:45.18 4.9
72 Senior Coxed Fours Repechage 15:00
1 6 139 - Nottingham Rc Yates R 1:34.05 1:38.84 1:38.40 1:39.93 6:31.22 5.1
2 2 124 - W Of England Univ Smith C 1:32.53 1:36.37 1:44.16 1:38.76 6:31.82 5.1
3 5 134 - Durham Univ Bc Foster A 1:34.86 1:39.35 1:39.59 1:38.72 6:32.52 5.1
4 4 125 - Vesta Samuel D 1:33.33 1:38.37 1:40.14 1:41.00 6:32.85 5.1
5 3 133 - Newcastle Univ Slater J 1:37.54 1:40.57 1:38.96 1:38.27 6:35.34 5.1
6 1 137 - Molesey Bc French S 1:36.21 1:43.18 1:39.06 1:40.88 6:39.33 5.0
73 Junior 19 Quad Sculls 1st Semi-Final 15:05
1 3 254 - Evesham/Leander/Hollingworth Lake/ 1:31.08 1:33.14 1:35.36 1:33.69 6:13.27 5.4
2 4 244 - York City/Chester ARC/Llandaff/Yar 1:30.57 1:35.42 1:34.92 1:32.75 6:13.66 5.4
3 2 257 - Claires Court School BC/Maidenhead 1:31.54 1:35.94 1:37.23 1:39.03 6:23.75 5.2
4 1 259 - Runcorn Patrick G 1:33.38 1:35.88 1:40.58 1:38.93 6:28.78 5.1
5 6 260 - Sir William Borlase/Henley/Maidenh 1:33.86 1:38.47 1:40.00 1:39.81 6:32.14 5.1
6 5 258 - Tideway Scullers Eames T 1:34.31 1:38.99 1:40.16 1:41.32 6:34.79 5.1
74 Junior 19 Quad Sculls 2nd Semi-Final 15:10
1 3 261 - Royal Dutch Rf Vendel, van De T 1:28.67 1:35.80 1:35.03 1:35.85 6:15.35 5.3
2 2 252 - Windsor Boys Sc Hart M 1:31.17 1:36.36 1:36.12 1:33.85 6:17.50 5.3
3 1 247 - Thames RC/Westminster School BC Br 1:32.10 1:36.72 1:36.83 1:37.23 6:22.89 5.2
4 5 250 - Sir W Borlase Tabor J 1:33.77 1:38.19 1:38.06 1:37.45 6:27.46 5.2
5 4 253 - Windsor Boys Sc Durham M 1:34.49 1:39.49 1:46.14 1:43.23 6:43.35 5.0
6 6 263 - Reading Blue Coat Sc Boyce J 1:38.82 1:38.30 1:50.50 1:43.97 6:51.58 4.9
75 Intermediate 2 Eights Div A 1st Semi-Final 15:15
1 2 58 - Goldie Bc Parrott M 1:29.17 1:30.39 1:35.15 1:33.45 6:08.15 5.4
2 3 41 - Vesta McGovern V 1:31.79 1:29.72 1:35.25 1:33.10 6:09.86 5.4
3 4 62 - Royal Shrew Sch Bc Anderson A 1:29.58 1:32.83 1:36.44 1:32.05 6:10.90 5.4
4 5 50 - Combined Services Clarke S 1:32.17 1:31.41 1:34.65 1:32.90 6:11.13 5.4
5 6 43 - Twickenham Rc Ellis A 1:32.97 1:35.42 1:32.75 1:33.65 6:14.79 5.3
6 1 44 - Bedford Sch Satchwill O 1:30.08 1:34.48 1:37.37 1:34.73 6:16.65 5.3
7 7 47 - Cardiff Univ Bc Stott M 1:34.05 1:32.03 1:37.06 1:35.04 6:18.17 5.3
76 Intermediate 2 Eights Div A 2nd Semi-Final 15:20
1 1 53 - Maidstone Invicta Blackwell S 1:30.15 1:33.20 1:32.32 1:31.31 6:06.98 5.4
2 3 48 - Hampton Sch Walker J 1:27.78 1:30.17 1:36.44 1:34.25 6:08.64 5.4
3 6 49 - Kingston Gs Whitby G 1:30.70 1:35.47 1:32.47 1:33.42 6:12.06 5.4
4 4 45 - Eton Coll Griffiths M 1:31.54 1:37.24 1:32.59 1:32.65 6:14.02 5.3
5 5 59 - Brunswick School Haley P 1:31.07 1:37.35 1:33.96 1:33.32 6:15.70 5.3
77 Intermediate 2 Eights Div B 1st Semi-Final 15:25
1 3 394 - Kings Sch Chester O Brien F 1:27.69 1:29.02 1:33.09 1:32.63 6:02.43 5.5
2 1 372 - Latymer Upper Evangelidis A 1:28.69 1:29.83 1:35.47 1:32.02 6:06.01 5.5
3 4 387 - Newcastle Univ Burgoine J 1:30.73 1:33.42 1:31.14 1:31.33 6:06.62 5.5
4 2 377 - Warwick Univ Garside D 1:30.19 1:32.56 1:32.12 1:32.17 6:07.04 5.4
5 6 380 - Royal Chester Hardie J 1:31.46 1:35.56 1:30.91 1:32.10 6:10.02 5.4
6 5 376 - Monmouth Sch Rc Lee A 1:31.96 1:35.97 1:33.31 1:33.94 6:15.18 5.3
78 Intermediate 2 Eights Div B 2nd Semi-Final 15:30
1 4 385 - Dublin University Bc Guildea B 1:27.55 1:29.49 1:33.37 1:33.43 6:03.84 5.5
2 3 375 - Bedford Modern Bell R 1:27.16 1:31.95 1:33.75 1:32.31 6:05.17 5.5
3 2 388 - St Pauls Sch Hilton T 1:26.82 1:31.13 1:34.34 1:33.83 6:06.13 5.5
4 5 390 - Marlow Rc Picton T 1:28.02 1:31.98 1:36.23 1:32.97 6:09.19 5.4
5 1 374 - Univ Of London Bc Heller M 1:30.41 1:30.86 1:37.56 1:34.19 6:13.01 5.4
6 6 391 - Durham Arc McCarron D 1:31.14 1:33.21 1:37.14 1:35.37 6:16.85 5.3
79 Elite Quad Sculls Repechage 15:35
1 5 227 - Reading University BC/Nottingham R 1:28.84 1:31.51 1:31.93 1:32.36 6:04.64 5.5
2 4 225 - Westminster Sch Thomas P 1:27.70 1:31.31 1:32.86 1:34.00 6:05.87 5.5
3 2 238 - Tideway Scullers Lonergan T 1:27.01 1:31.15 1:34.44 1:35.99 6:08.59 5.4
4 3 231 - Carlow Rc Murphy C 1:30.20 1:31.97 1:35.50 1:33.37 6:11.04 5.4
5 1 239 - Tideway Scullers Griffiths E 1:30.75 1:34.83 1:33.46 1:33.88 6:12.91 5.4
6 6 235 - Neptune Rc Cormack D 1:31.17 1:32.73 1:36.38 1:35.18 6:15.45 5.3
80 Light Weight Single Sculls Repechage 15:40
1 3 332 - Commercial Rc Maher M 1:44.34 1:51.37 1:54.32 1:56.91 7:26.94 4.5
2 5 326 - Putney Town Kolimechkov K 1:46.64 1:50.52 1:54.13 1:57.29 7:28.57 4.5
3 2 324 - Sudbury Rc Hamblett P 1:45.68 1:53.28 2:02.03 2:01.62 7:42.62 4.3
4 1 339 - Twickenham Rc Nelson J 1:52.44 1:58.09 1:59.64 1:57.47 7:47.64 4.3
5 4 333 - Pengwern Bc Davis G 1:53.83 2:03.87 2:01.90 2:00.83 8:00.43 4.2
6 6 335 - Henley Rc Thompson J 1:59.60 2:02.97 2:01.62 1:56.39 8:00.58 4.2
81 Intermediate 1 Coxed Fours 1st Semi-Final 15:45
1 4 158 - Mosman Rc Baker G 1:33.76 1:39.78 1:41.09 1:40.64 6:35.27 5.1
2 6 142 - Isis Janssen A 1:37.91 1:40.09 1:39.71 1:39.31 6:37.03 5.0
3 3 161 - Southampton Univ Davis G 1:34.82 1:40.69 1:41.11 1:40.75 6:37.37 5.0
4 5 154 - London Rc Wilshaw J 1:36.92 1:40.54 1:42.32 1:40.19 6:39.97 5.0
5 1 159 - East Anglia Univ Baguley M 1:37.47 1:43.37 1:42.03 1:42.82 6:45.69 4.9
6 2 162 - Wpi Crew Theoharidis Z 1:39.37 1:44.88 1:44.13 1:41.77 6:50.14 4.9
82 Intermediate 1 Coxed Fours 2nd Semi-Final 15:50
1 5 153 - York City Evans P 1:36.57 1:39.87 1:40.59 1:41.09 6:38.13 5.0
2 3 150 - Imperial Coll Gordon A 1:38.77 1:41.45 1:42.04 1:37.28 6:39.54 5.0
3 6 143 - Glasgow Univ Bc 115677 1:36.02 1:38.58 1:43.52 1:41.65 6:39.77 5.0
4 4 145 - Thames Rc Mercer A 1:37.63 1:41.38 1:41.30 1:39.78 6:40.10 5.0
5 1 151 - Henley Rc Lowry N 1:38.17 1:40.19 1:42.66 1:41.38 6:42.40 5.0
6 2 152 - Durham Univ Bc Porter D 1:39.41 1:42.03 1:45.25 1:46.18 6:52.87 4.8
83 Elite Double Sculls Repechage 16:00
1 4 304 - Maidstone Invicta Hampshire S 1:39.18 1:41.42 1:43.59 1:42.05 6:46.25 4.9
2 3 302 - Tideway Scullers Smith A 1:38.81 1:44.20 1:43.99 1:40.53 6:47.54 4.9
3 5 298 - Jesus College Camb BC/1st & 3rd Tr 1:39.56 1:41.67 1:44.20 1:42.51 6:47.94 4.9
4 1 292 - Upper Thames Rc Rennie A 1:38.39 1:45.75 1:47.09 1:47.89 6:59.13 4.8
5 2 297 - Marlow Rc Moon T 1:44.88 1:48.40 1:49.40 1:48.19 7:10.87 4.6
84 Junior 15 Eights 1st Semi-Final 16:05
1 2 93 - Radley Coll Christie J 1:31.01 1:37.46 1:37.69 1:38.75 6:24.90 5.2
2 4 94 - Sir W Borlase Veitch B 1:33.58 1:37.25 1:38.62 1:40.30 6:29.76 5.1
3 3 95 - Eton Coll Barrowcliff T 1:33.35 1:43.88 1:46.20 1:48.86 6:52.29 4.9
4 5 100 - Abingdon Sch Galyer J 1:40.19 1:47.70 1:50.07 1:47.25 7:05.22 4.7
85 Junior 15 Eights 2nd Semi-Final 16:10
1 5 99 - Abingdon Sch Shuttleworth M 1:30.20 1:35.38 1:38.50 1:39.24 6:23.31 5.2
2 3 98 - St Pauls Sch Couch B 1:31.71 1:39.19 1:41.08 1:41.04 6:33.02 5.1
3 2 97 - Kings Coll Sch Elkington J 1:34.41 1:40.60 1:43.63 1:43.17 6:41.81 5.0
4 4 96 - Eton Coll Cheng J 1:34.18 1:41.76 1:43.91 1:45.08 6:44.93 4.9
86 Intermediate 3 Eights Div A 1st Semi-Final 16:15
1 4 72 - Bristol Univ Creak W 1:29.45 1:33.15 1:34.29 1:33.18 6:10.07 5.4
2 5 83 - Univ Coll Lon John J 1:29.00 1:32.74 1:35.53 1:33.47 6:10.74 5.4
3 3 63 - Abingdon Sch Fife R 1:29.94 1:35.06 1:35.14 1:34.89 6:15.03 5.3
4 2 74 - Eton Coll Lyman T 1:30.44 1:35.24 1:36.05 1:33.54 6:15.27 5.3
5 6 82 - Exeter Univ Gittus-smith B 1:31.51 1:35.78 1:34.95 1:34.32 6:16.55 5.3
6 1 70 - Agecroft Jackson A 1:33.79 1:33.93 1:36.14 1:33.53 6:17.39 5.3
87 Intermediate 3 Eights Div A 2nd Semi-Final 16:20
1 4 75 - Oxford Brookes Barnwell M 1:27.98 1:31.19 1:32.74 1:31.27 6:03.18 5.5
2 6 66 - Bristol Univ Bridger L 1:27.48 1:33.51 1:33.75 1:36.09 6:10.82 5.4
3 3 80 - St Michaels Rc Fahy J 1:29.86 1:35.48 1:33.09 1:35.07 6:13.50 5.4
4 1 85 - St Georges Coll Bennett M 1:30.44 1:34.28 1:36.71 1:36.52 6:17.95 5.3
5 2 78 - Dublin University Bc McCoy S 1:33.26 1:34.56 1:34.83 1:36.57 6:19.22 5.3
6 5 84 - Norwich Sch Isaac T 1:32.26 1:34.98 1:37.29 1:36.30 6:20.83 5.3
88 Intermediate 3 Eights Div B 1st Semi-Final 16:25
1 1 400 - Eton Coll May W 1:28.74 1:34.06 1:37.43 1:35.82 6:16.05 5.3
2 4 404 - Cardiff Univ Bc Stott M 1:33.38 1:34.35 1:36.11 1:33.24 6:17.07 5.3
3 5 398 - Westminster Sch Tedbury I 1:30.62 1:36.59 1:36.30 1:34.71 6:18.23 5.3
4 2 402 - Putney Town Rossi P 1:31.09 1:37.19 1:36.25 1:34.05 6:18.58 5.3
5 3 397 - Queens Univ Belfast Rc Hodgkinson 1:31.86 1:38.05 1:36.11 1:34.17 6:20.18 5.3
89 Intermediate 3 Eights Div B 2nd Semi-Final 16:30
1 3 413 - Rob Roy Page G 1:34.07 1:34.14 1:33.55 1:32.04 6:13.80 5.4
2 4 395 - Radley Coll Milner J 1:32.10 1:35.59 1:35.36 1:35.29 6:18.33 5.3
3 1 408 - Cardiff Univ Bc Tilston T 1:34.90 1:37.14 1:35.39 1:32.97 6:20.40 5.3
4 6 403 - Lancaster Univ Waterson K 1:33.63 1:36.61 1:35.60 1:34.78 6:20.62 5.3
5 5 409 - University Coll Dublin Rc Clifford 1:33.19 1:35.59 1:36.24 1:36.11 6:21.13 5.2
6 2 416 - Kings Sch Worcs Holland J 1:34.47 1:36.77 1:37.77 1:37.37 6:26.38 5.2
90 Elite Coxless Fours Repechage 16:35
1 2 167 - Newcastle Univ Cozzi F 1:32.82 1:57.50 1:57.87 1:59.12 7:27.31 4.5
2 3 166 - Army BC/London RC/Thames RC Hoffma 1:40.59 1:56.46 1:57.91 1:58.20 7:33.16 4.4
91 Senior Eights Repechage 16:40
1 4 10 - Commercial Rc O Halloran S 1:23.46 1:27.03 1:30.68 1:29.22 5:50.38 5.7
2 2 13 - Durham Univ Bc Dawes B 1:25.76 1:27.90 1:28.66 1:28.93 5:51.24 5.7
3 1 19 - Granta Kerr C 1:24.89 1:31.59 1:28.02 1:28.53 5:53.03 5.7
4 5 18 - Tideway Scullers Marshall T 1:27.53 1:32.36 1:27.12 1:29.26 5:56.27 5.6
5 3 12 - Melbourne Univ Bc McKenzie L 1:26.22 1:30.67 1:29.23 1:30.93 5:57.04 5.6
6 6 11 - Imperial Coll Brown G 1:26.95 1:33.59 1:28.12 1:29.75 5:58.41 5.6
92 Junior 18 Single Sculls Final 16:45
1 5 363 - Nottingham Rc Sibly B 1:46.02 1:52.46 1:52.66 1:52.64 7:23.78 4.5
2 3 368 - Royal Shrew Sch Bc Scott J 1:48.23 1:54.03 1:54.00 1:54.87 7:31.12 4.4
3 4 361 - Exeter Rc Bowyer M 1:52.28 1:56.41 1:54.63 1:55.76 7:39.08 4.4
4 1 371 - Marlow Rc Loveday C 1:48.67 1:59.09 1:58.83 1:57.98 7:44.57 4.3
5 6 362 - Nottingham Rc Parnell N 1:47.81 1:59.16 1:59.20 1:59.81 7:45.97 4.3
6 2 364 - Rgs High Wycombe Iqbal N 1:51.42 1:58.74 1:59.58 2:00.99 7:50.73 4.2
93 Elite Single Sculls Final 16:50
1 3 317 - Sichuan Rowing Assn Prc Zhang Z 1:43.01 1:48.17 1:47.94 1:46.09 7:05.20 4.7
2 4 318 - Sichuan Rowing Assn Prc Yuan Y 1:44.92 1:48.74 1:46.55 1:46.30 7:06.50 4.7
3 5 315 - Leicester Rc Walton J 1:43.52 1:48.58 1:49.15 1:49.04 7:10.29 4.6
4 2 321 - London Rc Harte D 1:45.80 1:51.28 1:52.32 1:49.41 7:18.82 4.6
5 1 314 - Upper Thames Rc Hoodless W 1:47.67 1:51.31 1:52.48 1:47.66 7:19.11 4.6
6 6 323 - Eton Excelsior Baker N 1:44.26 1:53.28 1:55.06 1:56.55 7:29.16 4.5
94 Junior 18 Coxless Pairs Final 17:00
1 3 290 - Carlow Rc Deere T 1:42.57 1:50.33 1:54.05 1:55.47 7:22.41 4.5
2 4 291 - Brunswick School Fraser D 1:53.65 2:00.97 2:00.98 1:59.61 7:55.21 4.2
95 Elite Coxless Pairs Final 17:05
1 4 284 - Leander Club/London RC Hunter R 1:37.94 1:42.23 1:43.77 1:43.27 6:47.21 4.9
2 3 276 - Oxford Brookes Holden-Smith A 1:39.70 1:45.67 1:46.16 1:43.52 6:55.04 4.8
3 2 282 - Cambridge Univ Monaghan R 1:41.67 1:45.36 1:48.56 1:45.96 7:01.55 4.7
4 1 283 - Cambridge Univ Nash G 1:43.12 1:47.11 1:47.29 1:44.20 7:01.72 4.7
5 6 278 - Neptune Rc Quinn P 1:43.90 1:49.09 1:46.12 1:44.08 7:03.19 4.7
6 5 279 - Neptune Rc Moore P 1:43.49 1:47.92 1:48.46 1:49.46 7:09.33 4.7
96 Junior 16 Quad Sculls Final 17:10
1 5 266 - Windsor Boys Sc Wilson A 1:33.16 1:36.99 1:40.16 1:40.62 6:30.93 5.1
2 4 271 - Tideway Scullers Shea A 1:32.68 1:38.84 1:41.97 1:41.84 6:35.33 5.1
3 6 267 - Windsor Boys Sc Baker H 1:33.85 1:40.26 1:45.24 1:43.97 6:43.32 5.0
4 2 270 - Royal Chester Hawkins R 1:35.82 1:42.12 1:44.74 1:43.81 6:46.49 4.9
5 1 269 - Hampton Sch Trevithick J 1:36.84 1:43.11 1:44.75 1:44.30 6:49.00 4.9
6 7 265 - Kings Sch Worcs Scholes O 1:37.92 1:43.80 1:45.91 1:45.30 6:52.93 4.8
7 3 268 - Windsor Boys Sc Simpson R 1:41.13 1:45.06 1:44.58 1:43.63 6:54.40 4.8
97 Senior Coxless Fours Final 17:15
1 4 184 - London Rc Calvert-Ansari A 1:31.27 1:33.42 1:36.44 1:34.35 6:15.48 5.3
2 5 188 - Glasgow Rc Docherty K 1:31.66 1:35.58 1:36.00 1:33.78 6:17.02 5.3
3 3 183 - Lea Rc Bartlett D 1:32.51 1:35.27 1:35.88 1:37.27 6:20.92 5.3
4 2 179 - Henley Rc McGow R 1:32.10 1:37.11 1:37.88 1:36.40 6:23.49 5.2
5 1 182 - Maidstone Invicta Pendry J 1:32.92 1:37.67 1:38.44 1:38.73 6:27.76 5.2
6 6 174 - Thames Rc Redman G 1:33.38 1:38.90 1:39.68 1:38.41 6:30.37 5.1
98 Junior 16 Eights Final 17:20
1 4 91 - Eton Coll May W 1:30.17 1:33.79 1:36.66 1:36.67 6:17.29 5.3
2 2 88 - Abingdon Sch Davey W 1:31.92 1:35.31 1:37.00 1:35.62 6:19.85 5.3
3 6 87 - Radley Coll Milner J 1:32.48 1:37.30 1:37.04 1:34.11 6:20.94 5.3
4 3 90 - Bedford Sch Kendall M 1:31.62 1:37.91 1:40.91 1:43.56 6:34.01 5.1
5 5 92 - Tiffin Sch Ahmed S 1:38.19 1:45.00 1:46.81 1:45.67 6:55.66 4.8
99 Junior 14 Coxed Octuple Sculls Final 17:25
1 3 115 - Marlow RC/Nottingham RC Rockell J 1:34.99 1:38.48 1:40.41 1:37.57 6:31.45 5.1
2 5 105 - Radley Coll Stinton A 1:35.90 1:40.18 1:42.91 1:40.63 6:39.63 5.0
3 1 111 - Windsor Boys Sc Walker T 1:37.76 1:41.14 1:43.63 1:40.14 6:42.68 5.0
4 6 107 - Upper Thames Rc Barrett D 1:41.59 1:45.08 1:44.94 1:44.28 6:55.87 4.8
5 2 106 - Radley Coll Morgan E 1:44.96 1:47.84 1:48.16 1:42.56 7:03.52 4.7
6 4 112 - Windsor Boys Sc Yodis M 1:42.46 1:48.80 1:49.29 1:44.09 7:04.64 4.7
100 Elite Coxed Fours Final 17:30
1 5 122 - Oxford Brookes Hudspith K 1:32.34 1:35.56 1:35.98 1:34.26 6:18.14 5.3
2 3 120 - Univ Of London Bc Ljubicic F 1:31.68 1:37.13 1:39.46 1:39.13 6:27.40 5.2
3 2 123 - Goldie Bc Tovey M 1:37.78 1:38.92 1:39.35 1:40.87 6:36.92 5.0
4 4 121 - Reading Univ Birrell E 1:38.15 1:39.19 1:41.12 1:44.49 6:42.95 5.0
101 Intermediate 1 Eights Final 17:35
1 4 27 - Oxford Brookes Arlotta-Tarino S 1:27.03 1:28.85 1:30.59 1:28.80 5:55.27 5.6
2 5 35 - Manchester, the Univ Bc Randall F 1:29.36 1:28.80 1:30.44 1:29.25 5:57.85 5.6
3 3 36 - Kings Sch Chester O Brien F 1:28.03 1:29.00 1:31.01 1:30.18 5:58.23 5.6
4 2 37 - Royal Shrew Sch Bc Blake A 1:28.81 1:30.47 1:30.58 1:30.49 6:00.34 5.6
5 1 28 - Cantabrigian Lawlor-Anderson J 1:29.99 1:31.06 1:31.32 1:30.28 6:02.65 5.5
6 6 38 - Wpi Crew Sandefer A 1:30.47 1:30.20 1:31.26 1:32.16 6:04.08 5.5
102 Senior Single Sculls Final 17:40
1 4 355 - Agecroft Honor S 1:47.12 1:47.13 1:46.70 1:50.23 7:11.19 4.6
2 3 340 - Clyde Arc Murphy J 1:44.60 1:50.05 1:50.71 1:47.51 7:12.88 4.6
3 2 343 - Star & Arrow Ridler A 1:45.76 1:50.69 1:50.49 1:50.00 7:16.93 4.6
4 5 341 - Dart Totnes Rc Barton E 1:45.03 1:50.16 1:53.11 1:55.28 7:23.58 4.5
5 6 345 - Dart Totnes Rc Stentiford B 1:49.48 1:52.21 1:54.37 1:51.43 7:27.50 4.5
6 1 359 - Globe Jaques M 1:47.93 1:53.52 1:55.47 1:51.23 7:28.14 4.5
103 Intermediate 1 Coxless Fours Final 17:45
1 3 212 - Thames Tradesmen Bulmer D 1:32.24 1:36.69 1:38.41 1:38.10 6:25.44 5.2
2 5 207 - Durham Univ Bc West S 1:35.67 1:38.20 1:38.35 1:36.80 6:29.01 5.1
3 2 214 - London Rc Mason S 1:34.58 1:40.01 1:38.51 1:36.15 6:29.24 5.1
4 6 216 - Nottingham Rc O Sullivan R 1:36.03 1:39.21 1:39.77 1:39.43 6:34.44 5.1
5 1 210 - St Hild & St Bede Vey C 1:35.10 1:41.24 1:40.38 1:41.17 6:37.88 5.0
104 Womens Junior 14 Coxed Octuple Sculls Final 17:50
1 2 117 - Molesey BC/Moslesy Schools RA Wint 1:47.60 1:52.41 1:52.88 1:53.41 7:26.31 4.5
2 3 118 - Lady E Holles Phillips A 1:48.58 1:53.25 1:53.38 1:54.75 7:29.96 4.4
3 4 116 - Nottingham Rc Walsh E 1:49.46 1:52.03 1:54.17 1:57.28 7:32.94 4.4
4 5 119 - Kingston Gs Ross F 1:53.44 2:01.94 2:03.95 2:04.98 8:04.30 4.1
105 Senior Coxed Fours Final 18:00
1 2 126 - Reading Univ Waterson S 1:31.13 1:37.53 1:39.06 1:38.26 6:25.99 5.2
2 4 129 - Agecroft Morgan C 1:34.12 1:37.23 1:38.51 1:37.60 6:27.45 5.2
3 1 124 - W Of England Univ Smith C 1:33.86 1:38.82 1:40.68 1:37.42 6:30.78 5.1
4 3 140 - Goldie Bc Tovey M 1:36.95 1:37.53 1:38.24 1:38.23 6:30.96 5.1
5 5 139 - Nottingham Rc Yates R 1:35.44 1:38.73 1:39.97 1:39.30 6:33.44 5.1
6 6 134 - Durham Univ Bc Foster A 1:36.38 1:39.94 1:40.22 1:38.74 6:35.28 5.1
106 Junior 15 B Eights Final 18:05
1 3 103 - Westminster Sch Child H 1:34.85 1:37.07 1:40.46 1:40.11 6:32.49 5.1
2 5 101 - Radley Coll Richards H 1:36.92 1:40.35 1:43.25 1:44.10 6:44.62 4.9
3 4 102 - Latymer Upper Grylls R 1:35.62 1:43.01 1:45.60 1:44.59 6:48.83 4.9
4 2 104 - Bedford Sch Jobson A 1:38.79 1:44.22 1:47.14 1:47.07 6:57.21 4.8
107 Junior 19 Quad Sculls Final 18:10
1 4 261 - Royal Dutch Rf Vendel, van De T 1:27.82 1:32.24 1:33.76 1:34.08 6:07.89 5.4
2 5 244 - York City/Chester ARC/Llandaff/Yar 1:28.65 1:34.14 1:34.57 1:35.48 6:12.83 5.4
3 3 254 - Evesham/Leander/Hollingworth Lake/ 1:30.85 1:35.01 1:34.90 1:36.89 6:17.63 5.3
4 1 257 - Claires Court School BC/Maidenhead 1:29.74 1:37.67 1:36.24 1:34.72 6:18.37 5.3
5 2 252 - Windsor Boys Sc Hart M 1:29.11 1:39.45 1:37.79 1:37.19 6:23.55 5.2
6 6 247 - Thames RC/Westminster School BC Br 1:36.41 1:32.76 1:38.02 1:37.59 6:24.78 5.2
108 Intermediate 2 Eights Div A Final 18:15
1 2 48 - Hampton Sch Walker J 1:27.39 1:31.41 1:33.17 1:33.75 6:05.72 5.5
2 4 53 - Maidstone Invicta Blackwell S 1:28.91 1:34.19 1:34.91 1:32.86 6:10.86 5.4
3 3 58 - Goldie Bc Parrott M 1:29.41 1:32.86 1:35.42 1:33.71 6:11.41 5.4
4 5 41 - Vesta McGovern V 1:31.35 1:32.67 1:34.93 1:33.06 6:12.00 5.4
5 6 49 - Kingston Gs Whitby G 1:30.74 1:34.07 1:35.10 1:34.21 6:14.12 5.3
6 1 62 - Royal Shrew Sch Bc Anderson A 1:29.96 1:35.82 1:35.42 1:33.42 6:14.63 5.3
109 Intermediate 2 Eights Div B Final 18:20
1 3 394 - Kings Sch Chester O Brien F 1:28.45 1:29.08 1:30.98 1:29.38 5:57.88 5.6
2 6 388 - St Pauls Sch Hilton T 1:27.52 1:31.33 1:30.44 1:30.26 5:59.54 5.6
3 4 385 - Dublin University Bc Guildea B 1:27.04 1:28.78 1:32.21 1:31.67 5:59.70 5.6
4 5 372 - Latymer Upper Evangelidis A 1:26.61 1:31.51 1:34.57 1:31.37 6:04.06 5.5
5 1 387 - Newcastle Univ Burgoine J 1:28.88 1:34.27 1:33.58 1:31.97 6:08.71 5.4
110 Elite Quad Sculls Final 18:25
1 4 241 - Durham U BC/Leander Club/Oxford Br 1:26.08 1:29.29 1:31.32 1:30.69 5:57.39 5.6
2 2 226 - Leander Hockley J 1:26.67 1:30.64 1:32.36 1:31.15 6:00.82 5.5
3 6 238 - Tideway Scullers Lonergan T 1:27.60 1:32.42 1:31.93 1:29.27 6:01.22 5.5
4 1 225 - Westminster Sch Thomas P 1:27.12 1:31.25 1:33.15 1:30.83 6:02.36 5.5
5 3 229 - Peterb City/Kings School/Agecroft/ 1:28.20 1:31.03 1:31.81 1:31.77 6:02.81 5.5
6 5 227 - Reading University BC/Nottingham R 1:29.30 1:30.95 1:32.05 1:30.74 6:03.04 5.5
111 Elite Eights Final 18:30
1 4 1 - Leander Sinclair A 1:21.48 1:25.39 1:26.00 1:25.32 5:38.19 5.9
2 2 3 - London RC/Henley RC Friend N 1:25.67 1:29.66 1:30.90 1:27.85 5:54.08 5.6
3 5 4 - Molesey Bc Pugh B 1:25.00 1:29.51 1:31.17 1:29.17 5:54.84 5.6
112 Junior 16 Double Sculls Final 18:35
1 4 311 - Walton Rc Wade M 1:35.65 1:45.57 1:50.38 1:49.86 7:01.46 4.7
2 3 310 - Nottingham Rc Harrison D 1:38.35 1:46.09 1:50.90 1:48.76 7:04.10 4.7
3 2 313 - Dart Totnes Rc Lovering J 1:41.60 1:48.58 1:49.84 1:46.54 7:06.57 4.7
4 1 312 - Marlow RC/RGS High Wycombe BC Davi 1:45.16 1:52.78 1:54.90 1:55.06 7:27.90 4.5
5 5 309 - Bradford On Avon Frost J 1:51.52 2:00.11 2:06.21 2:10.55 8:08.38 4.1
113 Light Weight Single Sculls Final 18:40
1 3 328 - Star & Arrow Barr S 1:43.44 1:49.64 1:50.12 1:47.40 7:10.60 4.6
2 6 324 - Sudbury Rc Hamblett P 1:45.89 1:48.66 1:50.03 1:49.38 7:13.96 4.6
3 5 332 - Commercial Rc Maher M 1:43.85 1:49.89 1:50.29 1:49.96 7:14.00 4.6
4 2 330 - Royal Holloway Ideus R 1:44.26 1:51.58 1:49.38 1:52.75 7:17.97 4.6
5 4 331 - Cardiff Univ Bc Birdsey L 1:45.37 1:50.86 1:51.06 1:53.21 7:20.50 4.5
6 1 326 - Putney Town Kolimechkov K 1:47.72 1:53.63 1:54.40 1:52.86 7:28.61 4.5
114 Intermediate 1 Coxed Fours Final 18:45
1 3 158 - Mosman Rc Baker G 1:35.04 1:40.15 1:41.50 1:40.40 6:37.09 5.0
2 2 150 - Imperial Coll Gordon A 1:37.72 1:39.68 1:42.98 1:38.06 6:38.43 5.0
3 1 161 - Southampton Univ Davis G 1:35.52 1:40.70 1:42.44 1:40.05 6:38.70 5.0
4 4 153 - York City Evans P 1:36.20 1:42.00 1:43.34 1:41.67 6:43.20 5.0
5 5 142 - Isis Janssen A 1:38.39 1:41.44 1:43.33 1:42.00 6:45.16 4.9
6 6 143 - Glasgow Univ Bc 115677 1:37.22 1:43.19 1:44.13 1:44.15 6:48.69 4.9
115 Junior 18 Double Sculls Final 18:50
1 5 306 - Leicester RC/Nottingham RC Padbury 1:37.12 1:44.16 1:44.70 1:44.04 6:50.01 4.9
2 3 307 - Marlow Rc O Reilly T 1:40.02 1:48.85 1:53.23 1:53.46 7:15.55 4.6
3 2 305 - Marlow Rc Avery J 1:45.26 1:50.77 1:53.64 1:51.14 7:20.80 4.5
4 4 308 - Weybridge Rc Coxhead J 1:47.53 1:56.14 1:55.81 1:53.04 7:32.53 4.4
116 Elite Double Sculls Final 19:00
1 4 295 - Sichuan Rowing Assn Prc Yuan Y 1:33.38 1:38.44 1:39.91 1:38.26 6:29.98 5.1
2 2 294 - Bexhill Arc Mitchell M 1:36.69 1:41.64 1:43.38 1:42.20 6:43.92 5.0
3 5 301 - St Michaels Rc McDonald J 1:35.94 1:43.47 1:43.82 1:43.54 6:46.77 4.9
4 6 302 - Tideway Scullers Smith A 1:38.65 1:43.08 1:45.50 1:42.32 6:49.54 4.9
5 1 304 - Maidstone Invicta Hampshire S 1:39.10 1:44.90 1:45.47 1:42.91 6:52.38 4.8
6 3 303 - Lea Rc Manson T 1:39.54 1:46.30 1:47.55 1:45.68 6:59.07 4.8
117 Junior 15 Eights Final 19:05
1 3 93 - Radley Coll Christie J 1:29.15 1:37.21 1:36.49 1:34.09 6:16.93 5.3
2 4 99 - Abingdon Sch Shuttleworth M 1:29.66 1:35.32 1:37.04 1:37.11 6:19.13 5.3
3 5 94 - Sir W Borlase Veitch B 1:32.68 1:36.92 1:37.64 1:35.74 6:22.98 5.2
4 2 98 - St Pauls Sch Couch B 1:30.48 1:36.85 1:38.22 1:37.66 6:23.20 5.2
5 1 95 - Eton Coll Barrowcliff T 1:31.98 1:41.11 1:40.37 1:38.11 6:31.58 5.1
6 6 97 - Kings Coll Sch Elkington J 1:34.00 1:39.71 1:41.95 1:40.39 6:36.05 5.0
118 Junior 18 Coxless Fours Final 19:10
1 1 222 - Kingston Gs Alcock M 1:35.48 1:38.69 1:41.97 1:43.48 6:39.62 5.0
2 2 219 - Latymer Upper Jayes S 1:35.96 1:44.52 1:48.13 1:46.21 6:54.83 4.8
119 Intermediate 3 Eights Div A Final 19:15
1 4 75 - Oxford Brookes Barnwell M 1:28.69 1:31.59 1:33.05 1:31.38 6:04.71 5.5
2 3 72 - Bristol Univ Creak W 1:30.54 1:31.82 1:33.89 1:30.38 6:06.63 5.5
3 2 66 - Bristol Univ Bridger L 1:28.23 1:31.61 1:35.17 1:34.86 6:09.87 5.4
4 5 83 - Univ Coll Lon John J 1:31.30 1:32.76 1:35.36 1:32.58 6:12.00 5.4
5 6 80 - St Michaels Rc Fahy J 1:32.83 1:33.50 1:34.39 1:34.70 6:15.42 5.3
6 1 63 - Abingdon Sch Fife R 1:32.19 1:35.51 1:37.46 1:38.06 6:23.22 5.2
120 Intermediate 3 Eights Div B Final 19:20
1 3 400 - Eton Coll May W 1:29.71 1:34.08 1:34.89 1:30.13 6:08.81 5.4
2 4 413 - Rob Roy Page G 1:31.50 1:33.50 1:33.96 1:30.40 6:09.37 5.4
3 5 404 - Cardiff Univ Bc Stott M 1:31.89 1:33.71 1:34.63 1:33.26 6:13.49 5.4
4 6 408 - Cardiff Univ Bc Tilston T 1:33.69 1:36.27 1:37.39 1:34.23 6:21.57 5.2
5 1 398 - Westminster Sch Tedbury I 1:32.36 1:37.04 1:37.53 1:35.95 6:22.89 5.2
121 Elite Coxless Fours Final 19:25
1 4 163 - Isis Hamburger S 1:28.08 1:31.00 1:33.46 1:31.47 6:04.01 5.5
2 5 170 - Molesey BC/Leander Club/Durham U B 1:29.95 1:32.17 1:32.60 1:32.18 6:06.89 5.5
3 6 166 - Army BC/London RC/Thames RC Hoffma 1:29.57 1:33.93 1:36.92 1:31.12 6:11.55 5.4
4 2 164 - Leander Marett D 1:29.07 1:32.67 1:35.96 1:34.54 6:12.24 5.4
5 1 167 - Newcastle Univ Cozzi F 1:30.32 1:33.60 1:35.03 1:34.02 6:12.97 5.4
6 3 169 - Cambridge Univ Monaghan R 1:28.59 1:36.25 1:35.05 1:35.36 6:15.24 5.3
122 Senior Eights Final 19:30
1 4 6 - Eton Coll Nainby-Luxmoore E 1:23.09 1:26.69 1:27.59 1:25.94 5:43.30 5.8
2 2 14 - London Rc Dunley R 1:25.24 1:28.66 1:31.01 1:27.14 5:52.05 5.7
3 5 10 - Commercial Rc O Halloran S 1:24.88 1:28.27 1:31.20 1:29.73 5:54.08 5.6
4 1 13 - Durham Univ Bc Dawes B 1:24.20 1:30.80 1:30.43 1:28.82 5:54.25 5.6
5 6 19 - Granta Kerr C 1:27.18 1:29.82 1:29.72 1:28.25 5:54.96 5.6
6 3 7 - Thames Rc Heathcote N 1:26.19 1:30.51 1:29.72 1:30.23 5:56.64 5.6